IgG4 asociované ochorenie
ACR/EULAR 2019 klasifikačné kritéria pre IgG4 asociované ochorenie
Kritériá sú splnené pri prítomnosti vstupného kritéria, neprítomnosti žiadneho exklúzneho kritéria a ak je dosiahnuté skóre ≥ 20 pri sčítaní najvyššieho bodového hodnotenia v rámci jednotlivých kategórií inklúznych kritérií |
Vstupné kritérium |
|
Exklúzne kritériá |
Klinické exklúzne kritériá |
|
Sérologické exklúzne kritériá |
|
Rádiologické exklúzne kritériá |
|
Patologické exklúzne kritériá |
|
Iné diagnózy k vylúčeniu: Známa nasledovná diagnóza |
|
Inklúzne kritériá |
Histopatológia |
|
Imunostaiging@ |
|
Koncentrácie IgG4 v sére |
|
Bilaterálne postihnutie slzných, parotických, submandibulárnych alebo sublingválnych žliaz$ |
|
Hrudník |
|
Pankreas a žlčové cesty |
|
Obličky |
|
Retroperitoneum |
|
*Charakteristické klinické alebo rádiologické postihnutie: Postihnutie môže byť definované ako zväčšenie orgánu alebo ako prítomnosť masy podobnej nádoru na postihnutom orgáne alebo orgánovošpecifickým prejavom pri postihnutí žlčových ciest (zúženie žlčovodov), aorty (zhrubnutie steny alebo aneuryzmatická dilatácia) a pľúc (zhrubnutie bronchovaskulárnych zväzkov).
1 Horúčka: Zdokumentovaná recidivujúca teplota >38 0C, pričom horúčka predstavuje dominantnú časť celkovej prezentácie základného ochorenia pri absencii akýchkoľvek klinických príznakov infekcie.
2 Žiadna objektívna odpoveď na glukokortikoidy: Ak bol pacient liečený prednizónom v minimálnej dávke 40mg denne (0.6 mg/kg/deň) v dĺžke trvanie minimálna 4 týždňov bez objektívnej odpovede pacienta na liečbu. Objektívna odpoveď zahŕňa jednoznačné zlepšenie klinických lézií, biochemických abnormalít alebo rádiologických nálezoch. V súvislosti s odpoveďou je potrebné zvážiť ďalšie 2 body: 1. len samotný pokles koncentrácie IgG4 bez zlepšenia klinických aspektov nie je považované za klinickú odpoveď, 2. Niektoré formy ochorenia asociovaného s IgG4 (IgG4-RD) spojené s pokročilou fibrózou (napr. niektoré prípady retroperitoneálnej fibrózy alebo sklerotizujúcej mezenteritídy) nemusia vykazovať jasnú rádiologickú odpoveď na glukokortikoidy.
3Leukopénia a trombocytopénia bez alternatívneho vysvetlenia: Zníženie celkového počtu bielych krviniek a počtu krvných doštičiek na hladiny pod normálnym rozsahom referenčného laboratória bez zjavného vysvetlenia s výnimkou základného ochorenia. Zníženie počtu bielych krviniek a počtu krvných doštičiek je pri IgG4-RD neobvyklé, je to však typické napr. pre myelodysplastické syndrómy, hematopoetické malignity a autoimunitné stavy v rámci spektra systémového lupus erythematosus.
4Periférna eozinofília: Periférna eozinofília > 3 000 mm³.
5Pozitívne antineutrofilné cytoplazmatické protilátky (ANCA): Pozitívne výsledky enzýmovo viazaného imunsorbentného testu ELISA na ANCA zamerané proti proteináze 3 a myeloperoxidáze.
6Pozitívne protilátky (SSA/Ro, SSB/La, ds-DNA, RNP, Sm alebo iné protilátky špecifické pre ochorenie): Pozitívne protilátky proti Ro, La, dvojvláknovej DNA, RNP alebo Sm v titroch vyšších ako je normálny rozsah naznačujú alternatívnu diagnózu. Iná autoprotilátka spojená s vysokou špecifickosťou pre iný stav sprostredkovaný imunitou, ktorý primerane vysvetľuje prezentáciu pacienta. Medzi takéto špecifické autoprotilátky patria protilátky proti syntetáze (napr. anti-Jo‑1), proti topoizomeráze III (Scl-70) a protilátky proti receptoru fosfolipázy A2. To nezahŕňa autoprotilátky s nízkou špecifickosťou, ako sú reumatoidný faktor, antinukleárne protilátky, antimitochondriálne protilátky, protilátky proti hladkým svalom a antifosfolipidové protilátky.
7Kryoglobulinémia: Kryoglobulinémia (typ I, II alebo III) vyskytujúca sa v klinickom kontexte, ktorý poskytuje primerané vysvetlenie prezentácie pacienta.
8 Známe rádiologické nálezy s podozrením na malignitu alebo infekciu, ktoré neboli dostatočne preskúmané: Medzi takéto rádiologické nálezy patria solídne lézie, nekróza, kavitácia, hypervaskulárna alebo exofytická masa, objemná alebo zoskupená lymfadenopatia, lokalizované zhromažďovanie tekutiny v abdominopelvickej dutine.
9Rýchla rádiologická progresia: Je definovaná ako významné zhoršenie v intervale 4 – 6 týždňov.
10Abnormality dlhých kostí zodpovedajúce Erdheimovej-Chesterovej chorobe : Multifokálne osteosklerotické lézie dlhých kostí, zvyčajne spojené s bilaterálnym diafyzálnym postihnutím.
11Splenomegália: > 14 cm pri absencii alternatívneho vysvetlenia (napr. portálna hypertenzia).
12Bunkové infiltráty s podozrením na malignitu, ktoré sa dostatočne nevyšetrili: Vysokú pravdepodobnosť malignity môžu naznačovať bunková atýpia, monotypová povaha imunohistochemických nálezov alebo reštrikcia ľahkých reťazcov v in situ hybridizačných štúdiách. Ak existuje podozrenie na malignitu, pred zaradením sa musí vylúčiť vhodnými diagnostickými postupmi.
13Markery konzistentné so zápalovým myofibroblastovým nádorom: Známa pozitivita na marker naznačujúci zápalový myofibroblastový nádor, napr. anaplastická lymfómkináza 1 alebo ROS, t. j. receptorová tyrozínkináza, ktorá je kódovaná génom ROS1.
14Výrazný neutrofilový zápal: Neutrofilové infiltráty sú pri IgG4-RD neobvyklé s výnimkou občasného výskytu v pľúcach alebo priliehajúcich slizniciach. Rozsiahle neutrofilové infiltráty alebo neutrofilové abscesy silne naznačujú možnosť diagnózy inej ako IgG4-RD.
15Nekrotizujúca vaskulitída: Hoci je postihnutie ciev (napr. obliterujúca flebitída alebo arteritída) charakteristický znak IgG4-RD, prítomnosť fibrinoidnej nekrózy v stenách krvných ciev predstavuje silný dôkaz proti IgG4-RD.
16Výrazná nekróza: Malé nekrotické ložiská môžu byť zriedkavo prítomné okolo luminálneho povrchu duktálnych orgánov, ale zónová nekróza bez alternatívneho vysvetlenia (napr. umiestnenie stentu) predstavuje silný dôkaz proti IgG4-RD.
17Primárny granulomatózny zápal: Pre IgG4-RD je veľmi atypický zápal bohatý na epiteloidné histiocyty vrátane tvorby obrovských viacjadrových buniek a tvorby granulómu.
18Patologické prejavy makrofágovej/histiocytovej poruchy: napr. známe S100-pozitívne makrofágy vykazujúce emperipolézu, čo je patologická charakteristika Rosaiovej- Dorfmanovej choroby.
19Crohnova choroba alebo ulcerózna kolitída: Ak je prítomné iba pankreatobiliárne ochorenie.
20Hashimotova tyreoiditída: Ak je štítna žľaza jediným miestom prejavu ochorenia. Pacienti s IgG4-RD môžu mať Hashimotovu tyreoiditídu oddelene od IgG4-RD, ale Hashimotova tyreoiditída je súčasť spektra IgG4-RD.
@Imunostating: IgG + bunky možno identifikovať buď IgG farbením, alebo CD138 farbením. Biopsia lymfatických uzlín, slizničných povrchov gastrointestinálneho traktu a kože nie sú prijateľné na použitie pri vážení domény imunofarbenia.
**Neurčený pomer IgG4+: IgG+ alebo počet buniek IgG4+/HPF: „Neurčitý“ sa vzťahuje na situáciu, v ktorej patológ nie je schopný jasne kvantifikovať počet pozitívne sfarbených buniek v rámci infiltrátu, ale stále dokáže určiť, že počet buniek je aspoň 10/ veľké zorné pole (HPF). Z mnohých dôvodov, pričom najčastejšie sa týkajú kvality imunofarbenia, patológovia niekedy nie sú schopní spočítať počet plazmatických buniek IgG4+ s takou presnosťou, aby mohli s istotou zoskupiť prípady do príslušnej kategórie výsledkov imunofarbenia.
$Bilaterálne postihnutie žliaz na hlave a krku: „Skupina“ žliaz označuje obe slzné žľazy, obe submandibulárne žľazy atď. Ak sa žľaza chirurgicky odstránila na účely diagnostiky, možno ju považovať za postihnutú, ak to potvrdí histopatologické vyšetrenie (viď histopatológia). Postihnutie slzných žliaz a hlavných slinných žliaz je pri ochorení súvisiacom s IgG4 bilaterálne (ale môže byť asymetrické). Postihnutie žliaz možno určiť buď klinickým, alebo rádiologickým vyšetrením (napr. pozitrónovou emisnou tomografiou alebo počítačovou tomografiou).
APeribronchovaskulárne a septálne zhrubnutie: Peribronchovaskulárne a septálne zhrubnutie v pľúcach sa musí stanoviť prierezovou zobrazovacou štúdiou hrudníka.
BParavertebrálne mäkké tkanivo „povrazcovité“ v hrudníku: Paravertebrálne mäkké tkanivo podobné povrazcom v hrudníku sa zvyčajne nachádza na pravej strane medzi T8 a T11 a neobaľuje aortu.
CDifúzne zväčšenie pankreasu: Difúzne zväčšenie pankreasu zvyčajne zahŕňa viac ako dve tretiny pankreasu.
DPostihnutie pankreatických a žlčových ciest: Typ biliárneho postihnutia, ktoré je vo veľkej miere konzistentné so sklerotizujúcou cholangitídou súvisiacou s IgG4, zahŕňa proximálny žlčový trakt (t. j. intrahepatálne žlčovody a extrapankreatické časti extrahepatálnych žlčovodov). Steny žlčovodov majú často hladké zhrubnutie.
EHypokomplementémia: Hypokomplementémia sa týka nízkych hladín C3, C4 alebo oboch v sére.
FZhrubnutie obličkovej panvičky/mäkkých tkanív: Zhrubnutie steny obličkovej panvičky môže byť buď unilaterálne alebo bilaterálne, zvyčajne bez závažnej stenózy alebo luminálnej nepravidelnosti.
GBilaterálne arey obličkového kortexu s nízkou hustotou: Arey s nízkou hustotou v obidvoch renálnych kortexoch je možné vidieť iba na počítačovej tomografii s kontrastnou látkou a zvyčajne majú nepravidelný alebo okrúhly tvar.
HObvodové alebo anterolaterálne mäkké tkanivo okolo infrarenálnej aorty alebo iliackých artérií: Umiestnenie retroperitoneálnej fibrózy alebo periaortitídy súvisiacej s IgG4 je zvyčajne obvodové alebo na anterolaterálnych stranách aorty. Postihnutým segmentom aorty zvykne byť infarenálna aorta a postihnutie sa často rozširuje na bedrové cievy.
Literatúra:
1.Wallace, Z.S., Naden, R.P., Chari, S., et al. The 2019 American College of Rheumatology/European League Against Rheumatism Classification Criteria for IgG4-related Disease. Arthritis Rheumatol 2020 Jan;72(1):7 – 19.