Slovenská reumatologická spoločnosť – história a súčasnosť
Slovenská reumatologická spoločnosť bola založená 13. marca 1969 v Liečebnom dome Slovan v Piešťanoch za účasti 71 riadne registrovaných členov a za účasti vtedajšieho riaditeľa Výskumného ústavu reumatických chorôb v Prahe prof. MUDr. Františka Lenocha, DrSc., ktorý zastupoval Čsl. lekársku spoločnosť J. E. Purkyňu, jej reumatologickú sekciu.
Tajnými voľbami bol zvolený prvý výbor Slovenskej reumatologickej spoločnosti v tomto zložení:
Doc. MUDr. Štefan Siťaj, DrSc., VÚRCH Piešťany – predseda
MUDr. Tibor Urbánek, CSc., VÚRCH Piešťany – podpredseda
MUDr. Karol Šesták, ÚNZ Rajecké Teplice – podpredseda
MUDr. Dušan Žitňan, CSc., VÚRCH Piešťany – vedecký sekretár
MUDr. Eleonóra Zvarová, MÚNZ Bratislava – pokladník
MUDr. Viliam Švec, ILF VÚRCH Piešťany – člen
MUDr. Ladislav Vereš, riaditeľ ÚNZ Trebišov – člen
Náhradníci:
MUDr. Štefan Belica, ÚNZ Nové Zámky
MUDr. Štefan Líška, Štátne kúpele Trenčianske Teplice
Novozvolený predseda Slovenskej reumatologickej spoločnosti Doc. MUDr. Štefan Siťaj, DrSc. a predseda reumatologickej sekcie Čsl. lekárskej spoločnosti J. E. Purkyňu sa dohodli na ďalšej spolupráci s českou reprezentáciou.
Účastníci zakladajúcej schôdze Slovenskej reumatologickej spoločnosti sa dohodli, aby jej sídlom boli Piešťany, kde sídlil Výskumný ústav reumatických chorôb.
Slovenská reumatologická spoločnosť SLS po svojom založení pokračovala v reumatologickej činnosti, ktorá sa začala v roku 1953, keď bol založený Výskumný ústav reumatických chorôb a začala plniť body uznesenia.
Výskumná činnosť sa zamerala na riešenie najnaliehavejších úloh boja proti reumatickým chorobám. Súbežne s nozografickými a terapeutickými štúdiami rozvíjala sa i činnosť laboratórno-diagnostická. Široko sa rozpracovali mnohé imunologické metódy. Preverovali sa liečebné postupy a zaviedli sa pokusy s novými liekmi. Popri zápalových formách reumatických chorôb sa rozšíril výskum i na difúzne choroby spojiva najmä na systémový lupus erythematosus a progresívnu systémový sklerózu.
Dosiahnuté výsledky, získané skúsenosti, odborný rast pracovníkov, zlepšenie materiálneho vybavenia vytvorili súhrn podmienok na prehĺbenie a rozšírenie vedeckovýskumnej činnosti. Medzinárodný ohlas mali nozografické práce o metabolických artropatiách. Rovnako významné boli aj štúdie zamerané na problematiku degeneratívnych ochorení. Početné práce, ktoré boli publikované prevážne v zahraničnej literatúre a prednášané na domácich i zahraničných fórach predstavujú trvalý prínos členov reumatologickej spoločnosti do svetovej literatúry.
V rámci Svetovej zdravotníckej organizácie sa vypracoval návrh klasifikačných a diagnostických kritérií pre vybrané reumatické choroby. Z ďalších významne medzinárodných úspechov možno označiť epidemiologické štúdie. Pri uskutočňovaní týchto štúdií sa získali konkrétne údaje o výskyte vybraných chorôb ako aj podklady pre účinnejšie preventívne a liečebné opatrenia.
Imunologická povaha zápalových reumatických a osobitne difúznych chorôb spojiva si vyžiadala rozvíjať výskum ich podstaty modernými imunologickými metódami.
Poslaním Slovenskej reumatologickej spoločnosti je prenášať do povedomia svojich členov najnovšie vedecké poznatky a odborné skúsenosti organizovaním vedeckých podujatí, ako sú semináre, sympózia, vedecké kongresy, konferencie a iné odborné schôdze s domácou i zahraničnou účasťou, podporovať účasť našich odborníkov na podobných podujatiach v zahraničí a vydávať a podporovať vydávanie odborných časopisov a publikácií.